По повод 29 ноември – Световния ден за борба с инсулта, проф. Иво Петров – медицински директор и началник на Клиника по кардиология и ангиология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център бе специален гост на предаването „Добро утро, Европа“ по телевизия Euronews.

„Мозъчният инсулт, без правилно и своевременно лечение, е едно от сърдечно-съдовите заболявания с най-висока смъртност. България продължава да е сред първите страни по честота и смъртност от тях. Затова и отговорността на лекарите и институциите е много голяма, за да избягаме от тази статистика. Има няколко инициативи, които ту се поемат от държавата, ту се спират. Промяната обаче не е работа само и единствено на медицинските дружества“, алармира за пореден път проф. Петров.

За да се постигне целта по думите му е необходима добра организация на национално ниво, която да гарантира транспортирането в болница на пострадалия до максимум 90 мин след инцидента, в която да има неврологично интензивно отделение. Именно в такова може да се изпълни изискване №1 за адекватно третиране на инсулта – извършване на фибринолиза и тромбекстракция.

„Навременното лечение засега рутинно се осъществява само в няколко болници в България… поема се от НЗОК, което е чудесна предпоставка мрежата да заработи и тези пациенти да получават навременна и адекватната терапия“, допълва още член-кореспондентът на БАН проф. Петров.

Той не пропусна да посочи добрия пример в съседна Румъния, където на базата на телемедицинската комуникация екипът от линейката предава в реално време необходимата информация към екипа в болницата още докато транспортира пострадалия. По този начин очакващият медицински екип може да се подготви бързо и адекватно още преди болният да е преминал прага на лечебното заведение. „Това беше стратегията, която преди 12 години наблюдавах в Бостън – телемедицина, първоначални данни, линейки с компютърна томография. Такова нещо в България няма… В последните години у нас и здравеопазването цикли на едно място, няма я структурата, която да бъде оторизирана от властта, за да бъдат взети правилните и навременни решения. Крайно време е да имаме правителство, което да мисли и да работи за България“, заключва проф. Петров.