Таксата за избор на екип в болниците да се повиши и да се предприеме бърза реформа на модела на финансиране на лечебните заведения. Това са част от идеите, които лансираха от Българската болнична асоциация (ББА) на събитие по повод нейната 10-годишнина. От асоциацията, която представлява повече частни и по-малък брой общински болници, смятат, че увеличаващите се пари за здравеопазване не отговарят на ръста в потребностите на населението и разходите за издръжка.

"Имаме една ножица, която се отваря и трябва да кажем, че тази ножица убива здравеопазването. Тази ножица убива малките лечебни заведения и тези, които нямат заделен ресурс да покрият дефицита и лишаваме голяма част от обществото от медицинска помощ", каза Андрей Марков, от Управителния съвет на асоциацията, който е съосновател и управител на Acibadem City Clinic УМБАЛ Сърдечно-съдов център.

Според него всяка болница сама трябва да определя размера на таксата за избор на екип, а не да се фиксират абсолютни цифри. "Административните решения не са гъвкави и не помагат на никого", посочи той. На въпрос дали това не създава риск определени услуги да станат недостъпни, г-н Марков коментира, че ако услугите на едно лечебно заведение са недостъпни, то ще фалира. В момента таксата за избор на лекар не може да надхвърля 500 лв., а за избор на екип – 900 лв. и не е променяна повече от 12 години.

Андрей Марков посочи, че в момента увеличаване на здравните вноски не е решение, защото политиците няма да се решат на подобна стъпка. Той допълни, че болниците не искат пациентите да доплащат, но причината това да се случва е, че нямаме истински солидарен здравен модел в момента. "Имаме покритие на солидарността на 55% и останалата част от средствата за здравеопазване се осигуряват от неформални плащания от джоба на хората. Затова е нужна бърза реформа на модела на финансиране на здравеопазване", каза г-н Марков. По думите му наличието на само един осигурител в лицето на Здравната каса в момента явно е недостатъчно и контролът не може да бъде ефективен при това положение. Според него решението е в надграждане на системата със застрахователен модел.

По думите му именно застрахователите са най-заинтересовани от обръщане на пирамидата и даване превес на профилактиката и превенцията пред болничната помощ. Андрей Марков посочи, че се увеличава търсенето на допълнителни здравни застраховки, т.е. мисленето на хората постепенно узрява до тази идея за надграждане на модела.