Кои са най-честите летни грипове сред децата това лято и кои са грешките, които нерядко се допускат при лечението им; кога е ред на антибиотика и кога – просто трябва да оставим времето да си свърши работата в предаването „Club здраве“ в actualno.com разяснява един от най-обичаните педиатри в страната - д-р Пламен Масларски от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център.

През лятото заболяванията са по-малко, отколкото през зимния период, за което предразполагат най-вече по-хубавото време и събиранията предимно на открито. Но все пак природата е дала възможност на други инфекции да се развиват. Най-често това са стомашно-чревните инфекции, ротавирус/аденовирус/норовирус. Има и респираторни инфекции, които макар и по-малко в сравнение със зимата, съществуват - респираторно-синцитиален вирус, парагрипни вируси и др.

„Важно е да се знае, че антибиотикът не е антипиретик. Ако е доказано, че става дума за бактериална инфекция, тогава колкото по-рано започне терапията с антибиотик, толкова по-добре. Ако нямаме такива доказателства обаче, работим със статистиката, че при малките деца близо 90% от случаите са причинени от вирусни инфекции, при които антибиотикът не само не помага, но и намалява реакцията на организма към тази вирусна инфекция. Ненужното приемане на антибиотици в последствие създава проблеми при вече наложително лечение с антибиотик същият да не е достатъчно ефикасен“, предупреждава д-р Масларски. За температуропонижаващи срества при децата може да се мисли когато е на лице температура не по-ниска от 38/38.5 градуса, в случай че малчуганът не е силно отпаднал, няма болки или значими съпътстващи заболявания.

„Не трябва и да се прекалява с даването на различни медикаменти за понижаване на температурата, особено през 2 часа“, допълва д-р Масларски. Кога се дават рехидратиращи препарати, коя е оптималната диета при повръщане и/или диария, както и още ценни съвети от д-р Пламен Масларски вижте във видеото ТУК