През последните години отчитаме значително увеличаване на случаите на късогледство сред децата. Най-често засегнати са малчуганите между 6-8 години. Тревожните резултати несъмнено се дължат  на продължителното време, което децата прекарват в затворено пространство, пред екрани.

Но какво всъщност е късогледството?

Късогледството, известно още като миопия, е състояние на зрението, което засяга все по-голям брой деца в целия свят. Това е зрителна аномалия, при която светлинните лъчи се фокусират пред ретината, вместо върху нея, което води до замъглено виждане на далечните обекти. Това състояние се развива най-чест в ученическа възраст и може да прогресира до късна тийнейджърска, докато растежът на детето не приключи.

Нарастването на случаите в глобален мащаб е свързано и с културни промени и все по-осезаемото масово и често използване на електронни устройства, вследствие на дигитализацията и технологичния напредък.

Ранното откриване на късогледството при децата е от ключово значение за ограничаване на прогресията му. Важна е ролята на родителите да бъдат особено наблюдателни за всякакви признаци, които могат да сигнализират за зрителни проблеми.

Кои са симптомите:

  • Замъглено виждане на далечни обекти - един от най-ясните признаци за поява на късогледство е затрудненото виждане на дъската в училище
  • Приближаване на книги или екран към лицето
  • Присвиване на очите или намръщване - това е естествен опит да се компенсира замъгленото виждане, но може да доведе до допълнителен зрителен дискомфорт
  • Често главоболие - некоригираното късогледство може да причини главоболие, особено след продължително време на четене, учене или работа на близко разстояние.

За появата на за късогледство при деца от значение са:

  • Фамилната обремененост - наличието на късогледство при единия или и при двамата родители значително увеличава риска от появата му и при децата
  • Начин на живот – използването на дигитални устройства без прекъсване и редовното стоене в затворени помещения при слаба осветеност създават условия, които благоприятстват развитието на миопия. Важен фактор е и липсата на време, прекарано на открито.

Има ли превенция без хапчета?

Като офталмолог препоръчвам децата да прекарват  повече време през деня на открито, да ги мотивираме да спортуват. Нека се работи и в посока на ограничаване на продължителната употреба на електронни устройства, а използването им да се случва при добро осветление. Не на последно място -  редовните профилактични прегледи не са за подценяване. При  вече установена миопия прегледи и на всеки 6 месеца, като ползването на предписаната корекция е важна за контрола на късогледството.

Мили родители, не забравяйте, че здравето на детските очи е основна предпоставка за техния успех и добро качество на живот и като пораснат!