
Да разобличим 5 мита за артериалното налягане и сърдечния ритъм
Дали артериалното налягане и сърдечният ритъм вървят ръка за ръка
Артериалното налягане и сърдечният ритъм са взаимозвързани в представите на повечето хора. Тези два жизнени показателя се измерват заедно дори в лекарския кабинет.
Но .. и двете величини показват различни показатели, свързани със здравословното състояние на вашата сърдечно-съдова система. Артериалното налягане е силата, упражнявана от кръвта върху артериалните стени, докато сърдечният ритъм (пулсът) е броят на ударите на сърцето в минута. Д-р Костадин Котирков - електрофизиолог в Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център София, обяснява някои ключови разлики и разобличава някои митове по темата.

1. Артериалното налягане и сърдечният ритъм са винаги свързани
Лъжа: Вярно е, че артериалното налягане и сърдечният ритъм често пъти се покачват и понижават едновременно, казва Д-р Котирков. Когато сте изправени пред опасност, например, вашето артериално налягане и сърдечен ритъм могат да се повишат рязко по едно и също време.
Обаче, в случай, че сърдечният ритъм се учести, това не означава автоматично, че и артериалното налягане ще се повиши – или обратното. Когато двата показателя се разгледат поотделно, можем да се фокусираме върху специфичен проблем, казва д-р Котирков. Например, ако вашето артериално налягане е постоянно високо, а сърдечният ви ритъм остава непроменен, тогава би трябвало да се назначи специфично за високо артериално налягане лечение.
2. Съществува така наречената „нормална“ стойност за артериално налягане и сърдечен ритъм
Лъжа: Съществуват ръководни линии, но считаните за „нормални“ стойности варират в зависимост от човека
„Оптималните стойности за артериално налягане обикновено са 120 мм/хг систолично (горна граница, която показва налягането, когато сърцето бие) и 80 мм/хг диастолично (долна граница, която показва налягането, когато сърцето е в покой). Когато сте в покой, нормалните стойности са между 60 и 100 удара в минута. Имайте предвид обаче, че и сърдечният ритъм, и артериалното налягане се характеризират като величини, които зависят от индивидуалността на всеки“, казва д-р Костадин Котирков. „Необходимо е заедно с вашия лекар да установите какви са нормалните стойности лично за вас“.
„Чувствате ли се отпаднали? Стойностите сами по себе си не могат да обяснят причините за това състояние. Само когато стойностите се вземат предвид заедно с начина, по който се чувствате и наличните симптоми е възможно да се определи причината.
3. Липсата на енергия винаги идентифицира съществуването на проблем
Лъжа: Това, което е здравословно за един, би могло да крие опасност за друг. Например, здрав и млад човек може да има сърдечна честота в покой около 50 удара или дори 40 удара в минута. Същност това може да е знак, че този човек се намира в наистина цветущо здраве, отбелязва д-р Котирков.
Ниското артериално налягане би могло да бъде малко подвеждащо, особено при по-възрастни пациенти и такива, които страдат от сърдечни заболявания. Ако има опасност от ниско артериално налягане, вашето тяло ще ви подскаже. Наистина всичко зависи от това как се чувставте, казва д-р Костадин Котирков.
4. Високото артериално налягане или високият сърдечен ритъм крият по-голяма вероятност за опасност.
Истина: И отново – „нормалните“ стойности варират. Но д-р Котирков казва, че има достатъчно клинични доказателства, които предполагат, че когато артериалното налягане се поддържа дори малко над „нормалните“ за вас стойности във времето, рискът от сърдечно заболяване и сърдечен удар се повишават.
Учестеният сърдечен ритъм може да бъде знак за опасност също, но причинно-следствената връзка не е толкова ясна. Проучванията показват, че хора, които имат по-учестен сърдечен ритъм са в по-голяма степен склонни да страдат от сърдечни заболявания, които да доведат до преждевременна сърдечна смърт, казва д-р Костадин Котирков.
5. Да измервате стойностите си вкъщи е от значение
Истина: За да измерите коректно вашия сърдечен ритъм и артериално налягане, изберете момент, в който се чувставте спокойни, съветва д-р Котирков.
От друга страна измерването на показателите на случаен принцип също би могло да ви помогне да изчислите средна величина. Не измервайте непосредствено след физически упражнения и спорт, освен ако не се опитвате да установите изходно ниво за артериално налягане и сърдечен ритъм.
Кое измерване ще бъде от по-голямо значение зависи също и от общото ви здравословно състояние. За пациенти с предсърдно мъждене, сърдечният ритъм може да бъде по-важната функция за наблюдение, но много други сърдечни заболявания зависят повече от артериалното налягане.
„Почти всички апарати за измерване на кръвно налягане, които купувате от аптеката, са направени така, че да отчитат артериално налягане и пулс заедно, казва д-р Котирков. По-удобно е и няма причина да не наблюдавате и двата показателя едновременно“.